5 udogodnień dostępnych w ramach aplikacji MS Teams, które można wykorzystać w nauczaniu na odległość

Czas nauki zdalnej wymagał dynamicznego działania – tak w obszarze organizacji sprzętu, czasu i sposobów pracy nauczycieli i uczniów, jak i narzędzi do całościowego realizowania zadań systemu edukacji. Po pierwszych tygodniach największych wyzwań, poszukiwania najbardziej efektywnych w danej sytuacji rozwiązań, umożliwiających prowadzenie faktycznej edukacji zdalnej, lekcje on-line stały się codziennością. Nie mogłyby się jednak odbywać, gdyby nie popularne komunikatory zainstalowane na domowych urządzeniach.

Microsoft Teams w zdalnym nauczaniu

W kwietniu 2021 roku, jeden z wiceprezesów firmy Microsoft ogłosił za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, że z aplikacji Teams korzysta codziennie 145 milionów użytkowników na całym świecie. To biznesowe narzędzie do organizacji spotkań i współpracy, od czasu rozpoczęcia pandemii znacznie powiększyło grono swoich odbiorców m.in. o część sektora edukacyjnego. Dodatkowo, wprowadziło i wprowadza szereg aktualizacji, które pomagają w przystosowaniu aplikacji do potrzeb realizacji zadania nauczania na odległość. Dostępność aplikacji MS Teams jest dla edukacji duża. Jest to bowiem jedno z narzędzi pakietu Office 365, do którego wiele szkół i ich uczniów jeszcze przed pandemią miało bezpłatny dostęp. W ramach pakietu, prócz samych narzędzi i aplikacji, użytkownicy mogą korzystać z gotowych filmów instruktażowych przygotowanych przez Microsoft. Filmy te  dotyczą np. najważniejszych funkcjonalności aplikacji oraz sposobów jej użytkowania. Co może być bardzo przydatne w momencie, gdy czeka nas samodzielne zorganizowanie pierwszego spotkania.

5 najważniejszych udogodnień

Z wielu funkcjonalności Microsoft Teams, takich jak możliwość komunikacji w czasie rzeczywistym z wieloma osobami, wymianę treści za pomocą dołączonych plików, czy  prowadzenie prezentacji, warto wskazać 5, które mogą być szczególnie przydatne przy organizacji edukacji na odległość.

  1. Zakładanie pokojów – umożliwia zorganizowanie w czasie lekcji pracy grupowej, a tym samym, ułatwia dyskusję uczniów w zespołach.
  1. Zadawanie zadań i dołączanie materiałów – aplikacja ma funkcje, które pozwalają na indywidualizację pracy na lekcji. Dane zadanie można w formie pliku przesłać do całej klasy lub przydzielić określonej osobie;
  1. Udostępnianie ekranu – jeśli w czasie zajęć chcemy pokazać materiały, które wgrane mamy na osobisty komputer (pliki wideo, grafiki, prezentacje), to aplikacja daje taką możliwość.
  1. Podniesienie ręki – uczeń ma możliwość użycia ikonki „rączki”, by pokazać, że chciałby o coś zapytać, coś dodać do wypowiedzi nauczyciela lub kolegi. Oczywiście pytania zadawane mogą być również na czasie, ale funkcja podniesienia ręki pozwala na zachowanie rodem ze szkoły stacjonarnej.
  1. Prowadzenie konsultacji – z pomocą kalendarza można w aplikacji ustawić spotkanie z rodzicami, uczniami lub gronem pedagogicznym. Zarówno w formie osobistej, jak i grupowej rozmowy. Zdalna rada pedagogiczna, zebranie rodzicielskie lub indywidualna rozmowa z uczniem są zatem w pełni możliwe.

To oczywiście subiektywna lista. Może Waszym zdaniem inne udogodnienia aplikacji są bardziej przydatne w codziennej pracy w trybie on-line? Jeśli macie ochotę podzielić się swoimi doświadczeniami, zapraszamy do komentowania pod wpisem.