Kurs filmowo-montażowy – odcinek 11
Obróbka dźwięku
W programie „DaVinci” do obróbki dźwięku służy dedykowany moduł „Fairlight”. Jednak na potrzeby podstawowe niniejszego kursu nie będzie konieczne korzystanie z tego modułu. Wszystko, czego potrzebujemy znajdziemy w standardowym oknie „Edit”. Jak odpowiednio zacząć pracę na dźwiękiem?
Krok pierwszy.
Tworzymy sobie nowy Timeline – nową sekwencję. Tym razem skorzystamy jeszcze z innego sposobu. Z menu „File” wybieramy „New Timeline”. Ustalamy od razu nazwę dla tego „timeline”.
Krok drugi.
Na naszą nową ścieżkę wrzucamy muzykę z sekcji „Media Pool”.
Krok trzeci.
Odsłuchujemy całość utworu i wybieramy moment nas interesujący. Tniemy muzykę za pomocą skrótu klawiaturowy B jak „blade” (ostrze) oraz A jak „arrow” (strzałka). Po czym zbędne elementy usuwamy DELETE.
Krok czwarty.
Łączymy z sobą elementy, które nam pozostały w jeden plik.
Krok piąty.
Umieszczamy fragment muzyki na osi czasu pod filmem lub w miejscach, gdzie muzyka ma być słyszana w tle.
Należy pamiętać, że w momencie, kiedy plik znajduje się na naszej osi czasu, jest on grany z maksymalną głośnością. Z tą, którą został nagrany. Widzimy to w postaci paska „Volume”, który jest paskiem głośności.
Za jego pomocą zmieniamy głośność naszego pliku, co od razu można zauważyć, ponieważ jednocześnie zmienia się wykres fali na naszej osi czasu.
Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy