Kurs filmowo-montażowy – odcinek 11

Obróbka dźwięku

W programie „DaVinci” do obróbki dźwięku służy dedykowany moduł „Fairlight”. Jednak na potrzeby podstawowe niniejszego kursu nie będzie konieczne korzystanie z tego modułu. Wszystko, czego potrzebujemy znajdziemy w standardowym oknie „Edit”. Jak odpowiednio zacząć pracę na dźwiękiem?

Krok pierwszy.

Tworzymy sobie nowy Timeline – nową sekwencję. Tym razem skorzystamy jeszcze z innego sposobu.  Z menu „File” wybieramy „New Timeline”. Ustalamy od razu nazwę dla tego „timeline”.

Krok drugi.

Na naszą nową ścieżkę  wrzucamy muzykę z sekcji „Media Pool”.

Krok trzeci.

Odsłuchujemy całość utworu i wybieramy moment nas interesujący.  Tniemy muzykę za pomocą skrótu klawiaturowy B jak „blade” (ostrze) oraz A jak „arrow” (strzałka). Po czym zbędne elementy usuwamy DELETE.

Krok czwarty.

Łączymy z sobą elementy, które nam pozostały w jeden plik.

Krok piąty.

Umieszczamy fragment muzyki na osi czasu pod filmem lub w miejscach, gdzie muzyka ma być słyszana w tle.

Należy pamiętać, że w momencie, kiedy plik znajduje się na naszej osi czasu, jest on grany z maksymalną głośnością. Z tą, którą został nagrany. Widzimy to w postaci paska „Volume”, który jest paskiem głośności.

Za jego pomocą zmieniamy głośność naszego pliku, co od razu można zauważyć, ponieważ jednocześnie zmienia się wykres fali na naszej osi czasu.